Kiosk Sistemleri

Kiosk Sistemleri

Firmamız Kiosk İmalatı , Üretimi olarak Türkiye geneline satış ve satış sonrası hizmetler konusunda tüm ihtiyaçlarınızı zamanında karşılamaya yönelik koşulsuz müşteri memnuniyetini ana ilke edinmiştir. 

 

kiosk sistemleri, kabin içine gizlenmis bir bilgisayar, dokunmatik bir ekrandan oluşan, tanıtım, reklam, bilgilendirme, yönlendirme amaçlı kullanılan yüzyılın en gelişmiş interaktif tanıtım araçlarıdır. İç mekan ve dış mekan için farklı olarak tasarlanan kiosk larda degişik renk ve modellerde tasarımlar mevcuttur. iç mekan kiosk larında daha çok etkileyici ve şık bir tasarım üzerinde durulurken, dış mekan kiosk larında özellikle dayanıklılık ve basit işlevsellik üzerinde durulmaktadır.
Sistem tamamen dokunmatik ekran üzerinde çalişmakta, ekranda beliren butonlara dokunularak istenilen bilgilere ulaşılabilmektedir. Kiosk sistemleri nin getirdiği avantajlar kısaca şöyle özetlenebilir:
Kiosk lar bilgisayar kullanım bilgisine ihtiyaç olmaması nedeni ile herkes tarafından kolaylıkla kullanabilmekte, bu yönüyle deKiosk larözellikle kamuya açık mekanlarda, kalabalık bölgelerde ve bilgi akışının eksik ve yetersiz kaldiği mekanlarda 7 gün 24 saat açık ve ücretsiz bir kullanım alanına sahip olmaktadir.
Bağımsız (stand alone) kiosk ların yanı sıra web kiosk olarak adlandırılan ve kullanıcıların Local Area Network ya da Internet üzerinden bilgilere ve web sayfalarına ulaşabildiği, e-mail alıp gönderebildiği sistemler de mevcuttur. Bu kiosklar hiçbir ek kablolamaya ihtiyaç duymadan wireless olarak çalişabilirler.
Kiosk Sistemleri ne Printer, kart okuyucu, barkod okuyucu, money acceptor, coin box, ticket printer, web cam gibi her tür çevre ünitesinin eklenmesine uygun yapısı ile bilet satıs ve rezervasyon, video konferans erişimi, e-ticaret, kredi kartı ile ödeme yapma, fatura ve borç sorgulama, Internet bankacılığı gibi işlemler kiosk üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.
Üstün güvenlik uygulamalaıiyla donatılmıs olan kiosk ları sistem çökmelerine karşı tedbirlidirler. Özellikle Internet baglantısı olan kiosk larda yapılan tüm değişiklikler sadece sistemin yeniden başlatılması ile ilk haline döndürülebilir.

KIOSK Sistemleri nin EN ÇOK KULLANILDIĞI ALANLAR ( Touch screen kiosk )

 

· Sinema, tiyatro, stat gişe ve fuayeleri
· Alışveriş merkezleri, hipermarketler
· Fuar, seminer ve kongre merkezleri
· Şehir merkezleri, otobüs durakları, metro, tren istasyonları,
· Showroomlar
· Internet cafeler
· Belediye, konsolosluk, elçilik binaları
· Havaalanları, otogar ve marinalar
· Saray, milli park, tarihi ve turistik yöreler
· Üniversite ve diğer öğretim kurumları
· Hastaneler
· Restoranlar

Bilgi akışı ve yönlendirme gerektiren her türlü açık ve kapalı mekanlar

KIOSK SİSTEMLER İLE NELER YAPILABILIR? ( Kiosk Systems )

Web tabanlı Bilgi Akışı
Bu tür sistemlerde kullanıcı online ya da offline olarak kurumun İnternet sitesindeki bilgilere ulaşabilir. Online bağlantıda kiosk üzerinde var olan ve istenilirse sadece belirli sayfalara yönlenebilen bir web browser ile web sayfasına ulaşıp istedigi bilgileri alabilir, e-mail gönderebilir. Offline baglantıda ise Internet sayfası download edilip sistemin hard diskine kaydedilir ve kullanıcı buradan bilgilere ulaşır.
Smart Card Uygulamalari
Smart card kullanımı üzerine sayısız kullanıcı kimliği ve hesabı, e-cüzdan, frequent-buyer gibi geliştirilmiş uygulamalar kiosk üzerinden yapılabilmektedir.

E-Ticaret
Kullanıcıların, sanal ticaret yapan web sitelerine bağlanıp ürün kataloglarına ulaşması, banka ve kredi kartları ile satın alma işlemini gerçekleştirebilmesini sağlayan e-ticaret uygulamaları, kiosk üzerinden rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özelleştirilmiş örneklerinde bazı ürünlerin müşteriye teslimi kiosk üzerinden olabilmekte, kampanya ve indirim çeklerini kiosk üzerinden alabilmektedir.
Internet Bankacılığı
Kiosk lar üzerinden bankaların İnternet sayfalarına erişilip, bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilmekte, böylelikle kullanıcılar sadece ev ve işyerlerinde değil kamuya açık mekanlardan da bankacılık hizmeti alabilmektedir.
Müşteri Sadakati
Kiosklar, müşteri sadakatini sağlamak ve müşteri memnuniyetini arttırmak amacı ile çok şık alışveriş yapan müşterilere, alışverişlerinin karşıliğında indirim kuponları, hediye çekleri ve diğer promosyon aktiviteleri ile ilgili bilgi ve materyalleri sunabilirler. Aynı sistemle, müsşerisine kiosk sistemler üzerinden hizmet sunan firma da müşteri bilgileri, alışveriş eğilimleri ve istekleri konusunda bilgi sahibi olacak, bunları ileride ihtiyaçlari doğrultusunda kullanabilecektir.
Müşteri Servisi ve Yol Gösterme
Kiosklar, sürekli kullanıma açık, ara vermeyen, herkese eşit davranan, güncel bilgilerle dolu ve her zaman "on" konumunda bilgi vermeye hazır bir müşteri servisleri merkezidir. Bir mekan içerisindeki belirli bir yere ya da ürüne ulaşma özelliği ile de yol gösterici interaktif bir medya özelliği taşımaktadir.
Reklam/Promosyon ve Pazarlama
Kiosk ların en güçlü yanı reklam, tanıtım promosyonel aktivitelere odaklanmıs olması ve kiosk kullanıcılarına network üzerinden istenilen mesaj ve bilginin aracısız direkt olarak verilebilmesidir.
Bilet Verme
Kiosk lar üzerinden yerel ağ ya da İnternet aracılıgı ile tek veya blok olarak mevcut yerlerin görüntülenmesi, rezervasyonu ve bilet satışı gerçekleştirilebilmektedir.
Sürekli Görüntü Akışı ile Tanıtım
Bu sistemlerde, kiosk lar üzerinden tanıtımı yapılacak ürün veya hizmetin sürekli yayınlanacak bir veya birden fazla klip veya video görüntüsü tekrarlanmakta, dijital bir eğlence ve reklam işlevi görmektedir.
Interaktif Oyunlar
Belli kiosklar birbirlerine baglanarak gerçek zamanlı ve online oyunlarda kullanılabilir. Çok oyunculu video oyunları, casino oyunları ve at yarışları gibi oyunlar için uygulanabilir.

Ürün / Hizmet Satış Noktası
"Kullandıkça öde" mantığı ile ürün ve hizmet alımı ücretlendirilip ticari amaçla kullanılabilir. Video konferans hizmeti, İnternet erişimi, e-ticaret hizmeti, İnternet telefon hizmeti gibi bir çok uygulama bu amaçla kullanım için uygundur.

KIOSK SISTEMLERI NIN PAZAR DURUMU

Kiosk sistemlerin dünya üzerinde 10 yılı aşkın bir geçmişi mevcut iken Türkiye'de henüz 2-3 senedir kullanılmaktadır. Son 2 yılda dünyada 150.000'den fazla interaktif kiosk terminali kurulduğu sanilmaktadir. Bu daha önceki dönemlerin yaklaşık 3 katı seviyesinde olup, son yıllarda daha hızlı yaygınlaşmasının sebepleri olarak PC donanım maliyetlerinin düşmesi, teknolojinin güncelleme ve sistem yönetimini uzaktan yapılabilmesi doğrultusunda hızla gelişmesi, insanların özellikle ATM makinelerini kullanarak bu teknolojiye aşina olmaları, İnternet'in çok hızlı gelişmesi, görsel ve işitsel teknolojinin özellikle multimedya uygulamalarını zenginleştirmesi sayılabilir. En çok kamu kullanımına açık yerlerde bilgilendirme, yönlendirme, ürün tanıtımı, satış noktası, bankacılık faaliyetleri, İnternet erişimi ve İnternet tabanlı ticaret amacı ile kullaılmaktadır.

 

KIOSK SİSTEMLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Kiosk sistemler, 3'ü temel 1'i de opsiyonel olmak üzere 4 ana parçadan oluşur.

Temel bileşenleri: PC, dokunmatik ekran ve kabindir.

1. PC: Kiosk sistemi içinde yer alan ve güncel teknolojinin sunduğu en yüksek konfigürasyona sahip, multimedya programlarını çalıştırabilecek kapasitede bir bilgisayar.

2. DOKUNMATİK EKRANLAR: Ekran tipine göre LCD (TFT) ve CRT olmak üzere ikiye, dokunmati